Aktualności
31
10
2024
Czym jest WLZ - wewnętrzna linia zasilająca?
Wewnętrzna linia zasilająca to pojęcie, z którym najczęściej mają do czynienia osoby stawiające własny dom i starające się o przyłącze energetyczne od dostawcy energii do danej działki budowlanej. W tym artykule opisujemy, co to jest WLZ, jak powinna być zaprojektowana wewnętrzna linia zasilająca i jakie wymogi techniczne musi spełniać zgodnie z obowiązującymi aktualnie w Polsce normami branżowymi.
więcej
24
10
2024
Co musisz wiedzieć o licznikach energii elektrycznej?
Licznik energii elektrycznej znajduje się w każdym gospodarstwie domowym, zakładzie przemysłowym czy budynku użyteczności publicznej wyposażonym w instalację elektryczną. W obrębie danej instalacji licznik elektryczny pełni bardzo ważną funkcję: odpowiada za dokładny pomiar zużycia energii elektrycznej oraz rejestrację ilości pobranej mocy, co stanowi podstawę do rozliczeń z dostawcą energii. W tym artykule omawiamy, jakie rodzaje liczników energii są obecnie używane i jak działają poszczególne typy, opisujemy także, jak odczytywać domowy licznik energii elektrycznej.
więcej
26
09
2024
Rezystancja izolacji - na czym polega?
Rezystancja izolacji to parametr, który pozwala określić stan izolacji przewodów w danej instalacji, a tym samym zweryfikować stopień ochrony podstawowej zapewnianej przez izolację zarówno użytkownikom, jak i urządzeniom pracującym w obrębie tej sieci. W tym artykule opisujemy jak zmierzyć rezystancję izolacji, jak często powinno odbywać się badanie rezystancji izolacji w instalacjach niskiego napięcia oraz wskazujemy, jakie znaczenie ma pomiar rezystancji izolacji w praktyce.
więcej
16
09
2024
Połączenie szeregowe i równoległe - wyjaśniamy różnice | Elektro-Spark
Komponenty obwodów elektrycznych i elektronicznych mogą być ze sobą połączone w różny sposób. Połączenie szeregowe i równoległe to dwie najbardziej rozpowszechnione i najczęściej wykorzystywane metody łączenia elementów w szeroko rozumianej elektronice oraz elektryce. Pomimo istotnych różnic bywają jednak one ze sobą mylone. W tym artykule opisujemy połączenia równoległe i szeregowe pod kątem ich specyfiki, podajemy przykłady takich połączeń oraz wyjaśniamy, w jaki sposób połączenie równoległe i szeregowe wpływa na parametry prądu przepływającego przez dany obwód.
więcej
25
08
2024
SELV, PELV oraz FELV - układy bardzo niskiego napięcia
Układy bardzo niskiego napięcia (ELV, od ang. Extra-Low Voltage) powszechnie wykorzystuje się w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludziom poprzez redukcję zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym przy dotyku bezpośrednim i pośrednim. W tym artykule omawiamy używane współcześnie układy ELV, opisujemy ich specyfikę, wymagania, możliwe zastosowania oraz wskazujemy najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi układami.
więcej
17
08
2024
Łączenie przewodów aluminiowych z miedzianymi - czy można je łączyć?
Obowiązujące w Polsce przepisy i normy nakazują stosowanie wyłącznie jednego typu materiału (miedź albo aluminium) podczas układania nowej instalacji elektrycznej. Co jednak zrobić w przypadku, gdy zachodzi konieczność wymiany jedynie części starej instalacji, wykonanej z aluminium? Czy w takiej sytuacji możliwe jest łączenie przewodów aluminiowych z miedzianymi, a jeśli tak, to jak bezpiecznie wykonać takie połączenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule - zapraszamy do lektury!
więcej