Aktualności
25
08
2024
SELV, PELV oraz FELV - układy bardzo niskiego napięcia
Układy bardzo niskiego napięcia (ELV, od ang. Extra-Low Voltage) powszechnie wykorzystuje się w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludziom poprzez redukcję zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym przy dotyku bezpośrednim i pośrednim. W tym artykule omawiamy używane współcześnie układy ELV, opisujemy ich specyfikę, wymagania, możliwe zastosowania oraz wskazujemy najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi układami.
więcej
17
08
2024
Łączenie przewodów aluminiowych z miedzianymi - czy można je łączyć?
Obowiązujące w Polsce przepisy i normy nakazują stosowanie wyłącznie jednego typu materiału (miedź albo aluminium) podczas układania nowej instalacji elektrycznej. Co jednak zrobić w przypadku, gdy zachodzi konieczność wymiany jedynie części starej instalacji, wykonanej z aluminium? Czy w takiej sytuacji możliwe jest łączenie przewodów aluminiowych z miedzianymi, a jeśli tak, to jak bezpiecznie wykonać takie połączenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule - zapraszamy do lektury!
więcej
26
07
2024
Na czym polega kompensacja mocy biernej?
Kompensacja mocy biernej to jedna z podstawowych kwestii, o jakie powinno się zadbać podczas projektowania oraz późniejszej eksploatacji każdej sieci elektroenergetycznej. Nieprawidłowości w tym zakresie prowadzą zazwyczaj do zauważalnego wzrostu kosztów ponoszonych przez użytkowników sieci, w której stopień skompensowania mocy biernej jest niewystarczający. Poniżej wyjaśniamy, czym jest moc bierna, dlaczego kompensacja energii biernej jest ważna i jakie korzyści niesie zastosowanie odpowiednio dobranych urządzeń do kompensacji mocy biernej.
więcej
23
07
2024
Moc przyłączeniowa - określanie i zastosowanie
Moc przyłączeniowa to w elektroenergetyce jedno z ważniejszych pojęć związanych ze zużyciem energii elektrycznej i zapotrzebowaniem na nią. Często jednak moc przyłączeniowa jest mylona z innymi, podobnie brzmiącymi terminami, jak np. moc umowna czy moc zainstalowana. Dlatego poniżej wyjaśniamy, czym jest i jak sprawdzić moc przyłączeniową, do czego ten parametr jest wykorzystywany oraz w jaki sposób moc przyłączeniowa wpływa na rachunki za energię.
więcej
01
07
2024
Jak prawidłowo obliczyć zużycie prądu?
Nieustanny wzrost kosztów energii elektrycznej i coraz wyższe rachunki za prąd skłaniają wielu Polaków do poszukiwania potencjalnych oszczędności poprzez efektywniejsze zarządzanie zużyciem energii. W praktyce oznacza to obliczanie zużycia prądu przez znajdujące się w naszych domach i mieszkaniach urządzenia elektryczne i podejmowanie decyzji co do sposobu wykorzystania tych, których pobór mocy w największym stopniu podnosi miesięczne rachunki. W tym artykule opisujemy, jak obliczyć zużycie prądu, podajemy wzór na dokładne wyliczenie poboru prądu i wskazujemy, do czego jeszcze takie obliczenia mogą okazać się przydatne.
więcej
27
06
2024
Zanieczyszczenie światłem - jak prawidłowy projekt oświetlenia może temu zapobiec?
Zanieczyszczenie światłem (określane także jako smog świetlny) staje się coraz poważniejszym problemem, który dotyczy już nie tylko największych miast na świecie, ale z roku na rok nasila się w praktycznie każdym zurbanizowanym obszarze oraz bezpośrednim sąsiedztwie takich terenów. I choć głównym następstwem występowania zanieczyszczeń świetlnych jest na pozór jedynie redukcja widoczności nocnego nieba nad miastami, konsekwencje tego zjawiska są zdecydowanie poważniejsze i znacznie bardziej złożone. W tym artykule omawiamy, czym jest zanieczyszczenie światłem, jakie są jego skutki dla środowiska naturalnego, jak zanieczyszczenie światłem wpływa na ludzi oraz w jaki sposób prawidłowy projekt oświetlenia może pomóc w jego redukcji.
więcej