Energetyków 15
20-468 Lublin
fax: -
Projektujemy, produkujemy, wykonujemy, malujemy DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT NASZYCH USŁUG
Projektujemy,
produkujemy, wykonujemy, malujemy
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT NASZYCH USŁUG
Materiały elektryczne   od czołowych producentów DOSTARCZAMY NAJLEPSZĄ JAKOŚĆ NA RYNKU
Materiały elektryczne
od czołowych producentów
DOSTARCZAMY NAJLEPSZĄ JAKOŚĆ NA RYNKU
Wygodne zakupy  przez sklep internetowy a w nim: <span>	indywidualny cennik, szybka dostawa, najlepsze ceny, kompleksowa obsługa</span>
Wygodne zakupy
przez sklep internetowy a w nim:
indywidualny cennik, szybka dostawa, najlepsze ceny, kompleksowa obsługa
Nasze oddziały w Polsce  jesteśmy dostępni w wielu miastach  serdecznie zapraszamy
Nasze oddziały w Polsce
jesteśmy dostępni w wielu miastach
serdecznie zapraszamy

Stacje typu MSRs w obudowie betonowej (obsługa wewnętrzna)

Stacje transformatorowe z solidną obudową betonową przeznaczona do zaopatrzenia w energię elektryczną zarówno odbiorców komunalnych, jak i przemysłowych. Dzięki małej powierzchni zabudowy i zwartej konstrukcji nie wymaga zbyt dużego zagospodarowania przestrzeni.

Przeznaczenie stacji

Stacje transformatorowe typu MSRs są przystosowane do współpracy z kablową siecią energetyki zawodowej niskiego napięcia oraz średniego napięcia o układzie pierścieniowym, promieniowym, bądź jako stacje końcowe.

Stacje służą do zasilania:

 • osiedli mieszkaniowych w aglomeracjach miejskich, 
 • osiedli podmiejskich, wsi i osad, 
 • zakładów przemysłowych, 
 • parków, terenów rekreacyjnych, 
 • jako tymczasowe zasilanie placów budowy. 

Charakterystyka ogólna stacji

Pełna prefabrykacja stacji i przystosowanie do transportu samochodowego, pozwala na ich ustawienie w miejscu przeznaczenia jako kompletnie wyposażonych. Po ustawieniu wymagają jedynie podłączenia kabli SN, nn, instalacji uziomowej oraz wstawienia i podłączenia transformatora. Obsługa rozdzielnic SN i nn odbywa się ze wspólnego korytarza wewnątrz stacji.

Zasilanie do stacji doprowadzane jest poprzez przepusty kablowe. Stacje można ustawiać na zagęszczonym podłożu z podsypką piaskowo-cementową lub na ławach fundamentowych.

W stacjach zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne, umożliwiające maksymalne ograniczenie jej wymiarów. Długość stacji jest dobierana indywidualnie do potrzeb Klienta i wyposażenia, z zakresu od 3000 do 8000 mm; szerokość stacji jest stała i wynosi 2550 mm.

Wszystkie stacje posiadają wymagane atesty energetyczne.

Charakterystyka budynku stacji

Budynek stacji i piwnica kablowa wykonane są z jednolitych odlewów z betonu i zapewniają wodo- i olejo- szczelność (wyodrębniona misa olejowa). Zastosowanie normalnego a nie lekkiego betonu, pozwoliło na zachowanie wysokiego współczynnika przewodności cieplnej = 21 (W/m2K), co wpływa pozytywnie na odprowadzanie ciepła z budynku stacji.

Wnętrze stacji malowane jest wodoodporną farbą dyspersyjną na kolor biały lub szary. Miejsca narażone na wyciek oleju z transformatora są pokryte 3-krotnie farbą olejoodporną.

Ściany zewnętrzne w miejscu bezpośredniego kontaktu z ziemią mogą być dodatkowo zabezpieczone 2-krotną warstwą specjalnej powłoki uszczelniającej (Inertol).

Dach stacji malowany jest 2-krotnie emulsją Bitumex - Latex. Jego swobodne zamocowanie w osi pionowej stanowi o bezpieczeństwie stacji w przypadku łukowego zwarcia wewnątrz stacji. Dach jest wykonywany w wersji standardowej jako dwuspadkowy.

Grubość ścian stacji wynosi 10 cm, grubość dachu 16 cm.

Zbrojenie budynku jak też wszystkie metalowe detale konstrukcyjno - technologiczne, są połączone galwanicznie i uziemione. W ścianach, dachu i stropie stacji możliwe jest zabetonowanie różnego rodzaju uchwytów i zamocowań w dowolnie wybranym miejscu i konfiguracji, po wcześniejszym uzgodnieniu z producentem.

Drzwi i kratki wentylacyjne montowane w stacjach są wykonane z ocynkowanej blachy stalowej i malowane na standardowy kolor lub inny, z palety kolorów RAL.

Budynek stacji może być architektonicznie dopasowany do przyszłego otoczenia. Jest to możliwe dzięki różnorodnym formom wykonania zewnętrznego, np.: dach dwuspadowy, czterospadowy, cegła klinkierowa, tynk płukany, imitacja muru pruskiego lub tradycyjny tynk zewnętrzny. Kolorystyka stacji może być ustalona dowolnie, według palety RAL.
Z uwagi na środowisko naturalne, do produkcji budynku stacji używane są tylko i wyłącznie surowce podlegające ponownemu przetworzeniu, nie zanieczyszczające środowiska naturalnego.

Charakterystyka wyposażenia stacji

Stacje MSR mogą być wyposażone w dowolnego typu transformator olejowy hermetyczny, bez konserwatora oleju, o mocy do 630kVA.

Rozdzielnice SN mogą stanowić:

 • rozwiązania rozdzielnic stałopowietrznych typu RSN produkcji ELEKTROLAND/ELEKTROSPARK z wyposażeniem w rozłączniki OM, OR, NAL lub KL w wariantach do mocowania na wprost (RSNp) lub z mocowaniem odwrotnym (tylnym - RSNt), 
 • rozwiązania rozdzielnic typu SYStem-6, produkcji ELEKTROSPARK z aparatami w izolacji SF6
 • rozwiązania innych rozdzielnic SN (m. innymi z SF6) takich producentów jak: SIEMENS, EATON, ABB, Schneider Electric, ALSTOM, ORMAZABAL Polska.

Rozdzielnice NN typowo mogą stanowić rozwiązania rozdzielnic niskiego napięcia, produkcji ELEKTROLAND w wykonaniu:

 • z rozłącznikami głównymi typu SIRCO, SALIT, RA, OETL - rozdzielnice typu RNNr, 
 • z rozłącznikami głównymi listwowymi BSL, NSL-4 lub ARS-4 - rozdzielnice typu RNNb. 

Rozdzielnice NN mogą zawierać 4, 8, 10 lub 12 pól odpływowych z rozłącznikami listwowymi typu SLBM, NSL, SL, ARS, XLBM lub VE.

Podstawowe dane techniczne stacji

Moc zainstalowanego transformatora do 630 kVA
Typ transformatora

olejowy, hermetyczny, bez konserwatora, każdego typu

Częstotliwość 50 Hz
Napięcie znamionowe 17,5 kV; 24 kV
Stopień ochrony IP 43
Klasa obudowy ze względu na nagrzewanie 10
Klasa odporności ogniowej ścian REI 60, REI 120
Materiały do pobrania  

Kontakt

ELEKTRO-SPARK Sp. z o.o.
Dział Stacji Transformatorowych
20-445 Lublin, ul. Zemborzycka 57G

Dyrektor - Paweł Durka
tel. 785 205 905
e-mail: pawel.durka@elektrospark.pl

Zastępca Dyrektora - Artur Sokołowski
tel. 789 807 730
e-mail: artur.sokolowski@elektrospark.pl

Zapytania ofertowe
e-mail: stacje@elektrospark.pl