Linie napowietrzne średniego i niskiego napięcia
Napowietrzna linia elektroenergetyczna to podstawowy komponent sieci elektrycznej, dzięki któremu możliwy jest przesył energii na duże odległości. Pod względem technicznym napowietrzna linia energetyczna to naziemny zespół urządzeń, osprzętu i elementów konstrukcyjnych (m.in. konstrukcji wsporczych, słupów, izolatorów czy uziomów) przeznaczonych do przesyłu oraz rozdziału energii elektrycznej za pośrednictwem przebiegających w otwartym środowisku przewodów. W Polsce linie napowietrzne były budowane na szeroką skalę w latach 70 i 80 ubiegłego wieku i nadal stanowią przeważającą część istniejącej infrastruktury elektroenergetycznej.
Linia napowietrzna - rodzaje
W zależności od przyjętego kryterium, napowietrzne linie energetyczne można klasyfikować w różny sposób. Główny podział obejmuje trzy generalne kategorie:
- kategoria I - linie napowietrzne o napięciu znamionowym od 220 kV wzwyż,
- kategoria II - linie napowietrzne o napięciu znamionowym przekraczającym 1 kV, ale nie zaliczające się do kategorii I;
- kategoria III - linie napowietrzne o napięciu znamionowym poniżej 1 kV.
Pod względem funkcjonalnym linie napowietrzne dzieli się na:
linie przesyłowe - używane do przesyłu energii elektrycznej z elektrowni do sieci rozdzielczych;
linie rozdzielcze - tego rodzaju linia elektroenergetyczna napowietrzna jest wykorzystywana do rozdziału i rozprowadzania energii elektrycznej w obrębie danej sieci do odbiorców indywidualnych oraz instytucjonalnych.
Ze względu na wielkość napięcia wyróżnia się następujące rodzaje linii napowietrznych:
- NN (najwyższego napięcia) - od 220 kV i więcej,
- WN (wysokiego napięcia) - od 110 kV wzwyż,
- SN (średniego napięcia) - od 1 do 60 kV,
- nN (niskiego napięcia) - poniżej 1 kV.
Linia napowietrzna niskiego napięcia
Linia napowietrzna nN służy do doprowadzania energii elektrycznej do odbiorców końcowych, przy czym tego rodzaju rozwiązanie stosuje się zazwyczaj w terenach o niskim lub bardzo niskim poziomie urbanizacji, jak np. tereny wiejskie. Linie napowietrzne nN są narażone na negatywne oddziaływanie ekstremalnych czynników atmosferycznych, co należy brać pod uwagę podczas prac projektowych i realizacji.
Linie napowietrzne średniego napięcia
Linia napowietrzna średniego napięcia jest wykorzystywana do przesyłania energii elektrycznej na średnie odległości, a także do rozdziału energii w obrębie danej sieci elektroenergetycznej. Polskie linie napowietrzne SN w większości przypadków cechują się górnym napięciem na poziomie 15 kV, mniejszy odsetek to linie napowietrzne o innych napięciach nominalnych.
Elektro-Spark - projektowanie i wykonawstwo linii napowietrznych SN i nN
Nasza firma działa na terenie całej Polski, realizując projekty oraz prowadząc budowę napowietrznych linii elektrycznych niskiego i średniego napięcia. Oferujemy naszym klientom także usługi w zakresie remontów i modernizacji istniejących linii energetycznych, a w przypadku realizacji nowych inwestycji zajmujemy się ich pełną dokumentacją zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Wszyscy nasi pracownicy zajmujący się projektowaniem, budową i remontowaniem linii napowietrznych średniego i niskiego napięcia posiadają wymagane uprawnienia i kwalifikacje, a także bogate doświadczenie i wiedzę.
Oferujemy kompleksowe usługi związane z eksploatacją sieci energetycznych, w tym konserwację i utrzymanie w czystości, usuwanie awarii (także po anomaliach pogodowych) oraz remonty i modernizację. W razie potrzeby zapewniamy wsparcie w zakresie realizacji czynności urzędowych, niezbędnych pomiarów, przygotowania planów i projektów linii napowietrznych oraz instalacji elektrycznych. Naszym priorytetem w każdym przypadku jest bezpieczeństwo oraz wygoda i czas klienta, dzięki czemu udział inwestora w procesie planowania i budowy jest ograniczony do niezbędnego minimum. Przygotowywane przez nas projekty zawsze są optymalne i zgodne z obowiązującymi przepisami prawa, a budowa przebiega w wyznaczonych terminach.
Nasza firma posiada także kompetencje i zaplecze sprzętowe do wykonywania innych prac elektroenergetycznych na terenie całego kraju.