Jak podłączyć rozdzielnicę elektryczną - przewodnik
Podłączanie rozdzielnicy - przygotowania
Zanim zabierzesz się za tworzenie i podłączanie rozdzielni elektrycznej, przygotuj zestaw odpowiednich narzędzi. Przede wszystkim potrzebne Ci będą narzędzia i sprzęt do montażu rozdzielnicy na ścianie bądź w przygotowanej wnęce: wiertarka, wkręty, kołki rozporowe, inne narzędzia ręczne. Przygotuj również narzędzia niezbędne do wykonywania połączeń elektrycznych wewnątrz rozdzielnicy, tzn. ściągacz izolacji, zaciskarkę tulejek, wkrętak dynamometryczny z zestawem odpowiednich końcówek, obcinaczki boczne, kombinerki, próbnik oraz śrubokręt płaski.
Pamiętaj, że do wykonania połączeń wewnątrz rozdzielnicy będą Ci także potrzebne odpowiednie przewody, które musisz dobrać zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie normami i przepisami. Nie zapomnij też o odzieży ochronnej i innych elementach ubioru (rękawice, okulary ochronne, kask itp.), które pozwolą Ci wykonać wszystkie prace związane z podłączaniem rozdzielnicy elektrycznej w bezpieczny sposób.
Jak podłączyć rozdzielnicę elektryczną krok po kroku
Przede wszystkim pamiętaj, że zawsze należy podłączać rozdzielnicę elektryczną zgodnie z istniejącym projektem, a wszelką aparaturę wewnętrzną musisz dobrać zgodnie z przewidywanymi parametrami obciążenia dla poszczególnych obwodów. Dobrze jest też uwzględnić ewentualny wzrost obciążenia dla każdego podłączanego obwodu w przyszłości.
Najlepiej powierzyć to zadanie elektrykowi posiadającemu odpowiednie, wymagane obowiązującymi normami branżowymi uprawnienia w zakresie projektowania instalacji elektrycznych. Również dobór rozdzielnicy, aparatury modułowej i poszczególnych zabezpieczeń oraz podłączenie przewodów warto zlecić wykwalifikowanemu specjaliście.
Jeśli jednak z różnych względów jest to niemożliwe, możesz spróbować zająć się podłączeniem rozdzielnicy na własną rękę, z zachowaniem odpowiednich standardów jakościowych i zgodnie z przepisami. Pamiętaj tylko, aby po zakończeniu prac, a przed rozpoczęciem użytkowania danej instalacji, bezwzględnie zlecić przeprowadzenie pomiarów i weryfikacji instalacji elektrykowi uprawnionemu do dopuszczenia jej do eksploatacji.
Krok 1 - montaż rozdzielnicy
Montując rozdzielnicę wewnątrz pomieszczenia pamiętaj, że:
rozdzielnica elektryczna musi być zamontowana na ścianie lub w odpowiednio przygotowanej wnęce zgodnie ze sztuką budowlaną i zachowaniem wymagań stawianych przez obowiązujące przepisy oraz normy;
rozdzielnica musi być umieszczona w miejscu suchym, w bezpiecznej odległości od istniejących instalacji gazowych i wodociągowych, a także w taki sposób, aby był do niej łatwy dostęp;
bezproblemowy dostęp do rozdzielnicy ma kluczowe znaczenie w przypadku, gdy np. dojdzie w budynku do awarii lub pożaru - w takiej sytuacji będziesz mieć możliwość szybko wyłączyć zasilanie, jeśli nie zadziałały zabezpieczenia wewnątrz rozdzielnicy;
montaż rozdzielnicy elektrycznej najlepiej przeprowadzić na wysokości pozwalającej osobie średniego wzrostu dosięgnąć do wnętrza. Przyjmuje się, że górna krawędź rozdzielnicy nie powinna znajdować się wyżej niż 2 metry, a dolna krawędź niżej, niż 50 cm od podłogi pomieszczenia, w którym rozdzielnica jest zamontowana. Jeśli rozdzielnica ma być umiejscowiona w narożniku pomieszczenia, powinna znajdować się co najmniej 30 cm od ściany bocznej.
Krok 2 - montaż aparatury wewnętrznej
Przewidziana projektem wewnętrzna aparatura modułowa musi być dobrana zgodnie z obowiązującymi normami oraz specyfiką danej instalacji elektrycznej.
Sam montaż zacznij od zdjęcia/wymontowania szyny DIN (o ile to możliwe), dzięki czemu znacznie usprawnisz sobie pracę. Zamontuj poszczególne moduły na szynie zgodnie z projektem, a następnie wykonaj pomiędzy nimi wszystkie niezbędne połączenia, używając odpowiednich przewodów.
Jeśli używasz szyny zbiorczej, nie zapomnij o wyłamaniu bądź wycięciu z szyny ząbka w taki sposób, aby nie zewrzeć przewodu fazowego z przewodem neutralnym w wyłączniku różnicowo-prądowym!
Po osadzeniu szyny DIN wewnątrz rozdzielnicy podłącz przewody zasilające oraz przewody przeznaczone do poszczególnych obwodów, dbając o to, by wszystkie połączenia zostały wykonane zgodnie z projektem, obowiązującymi przepisami i aktualną wiedzą techniczną.
Krok 3 - weryfikacja poprawności połączeń
W każdym przypadku po zamontowaniu aparatury musisz koniecznie sprawdzić, czy wszystkie połączenia pomiędzy aparaturą wewnątrz rozdzielnicy oraz pozostałe podłączenia są wykonane poprawnie, z użyciem odpowiednich przewodów i/lub kabli, a także z zachowaniem wskazówek producenta poszczególnych elementów.
Zwróć uwagę na to, że w przypadku dokręcania śrub zastosowanej aparatury modułowej konieczne jest użycie odpowiednich narzędzi (wkrętaków dynamometrycznych), ponieważ przekłada się to na bezpieczeństwo całej instalacji i samej rozdzielnicy oraz prawidłowość jej pracy!
Krok 4 - oddanie rozdzielnicy do użytku
Pamiętaj, że nawet jeśli rozdzielnica została wykonana przez Ciebie zgodnie z projektem, zawsze dobrym pomysłem jest przekazanie zarówno rozdzielnicy, jak i całej instalacji elektrycznej do sprawdzenia, opomiarowania i weryfikacji poprawności działania w warunkach rzeczywistych wykwalifikowanemu specjaliście, posiadającemu stosowne uprawnienia i profesjonalny sprzęt pomiarowy. Po wykonaniu niezbędnych pomiarów i sprawdzeniu poprawności działania oraz zgodności z obowiązującymi przepisami, warto zadbać o to, by specjalista sporządził protokół odbiorczy i podpisał go, dzięki czemu zyskasz dokument potwierdzający, że rozdzielnica w momencie oddawania do użytku działa poprawnie i zgodnie z przyjętymi założeniami projektowymi.
Podłączanie rozdzielnicy elektrycznej - o czym jeszcze pamiętać?
Poniżej znajdziesz kilka porad dotyczących szeroko rozumianego podłączania rozdzielnic elektrycznych. Przygotowaliśmy je w oparciu o doświadczenie naszych specjalistów oraz najlepsze praktyki branżowe.
- Podczas wykonywania połączeń wewnątrz rozdzielnicy niezwykle ważne jest unikanie naprężenia przewodów ze względu na rozszerzalność materiałową metalu, z którego są one wykonane. Podczas pracy rozdzielnicy przewody stale się kurczą i wydłużają, co przy braku odpowiedniego zapasu może doprowadzić do obluzowania się jednego z nich i wysunięcia z aparatu. Z tego względu wewnątrz rozdzielnicy staraj się stosować przewody typu linka, a nie drut - dzięki temu będziesz mieć mniej problemów z pozostawieniem zapasu i szybciej zakończysz podłączanie.
- Zawsze zadbaj też o to, aby wewnątrz rozdzielnicy zachować jak najlepszy obieg powietrza w celu odprowadzenia jak największej ilości ciepła powstającego w trakcie pracy aparatury rozdzielczej. Co równie istotne, upewnij się, że podłączona przez Ciebie rozdzielnica pracuje w zakresie temperatur wskazanych przez producenta jako nominalne - w przeciwnym wypadku (np. gdy rozdzielnica będzie pracować w bardzo niskich lub bardzo wysokich temperaturach otoczenia) wyłączniki nadprądowe nie będą działać prawidłowo.
- Podłączając rozdzielnicę samodzielnie, w pierwszej kolejności zadbaj o trwałość poszczególnych podłączeń, ich funkcjonalność oraz bezpieczeństwo i zgodność z obowiązującymi przepisami. Ewentualna estetyka wnętrza rozdzielnicy nie ma większego znaczenia z praktycznego punktu widzenia, zwłaszcza jeśli w konsekwencji miałoby ucierpieć bezpieczeństwo bądź funkcjonalność rozdzielnicy.
- Bardzo dobrą praktyką jest takie dobieranie wielkości montowanej rozdzielnicy, aby po zamontowaniu aparatury modułowej przeznaczonej do bieżącej obsługi danej instalacji elektrycznej, wewnątrz pozostało jeszcze około 20% miejsca na ewentualną rozbudowę rozdzielnicy w przyszłości. Dzięki takiemu podejściu unikniesz konieczności późniejszego inwazyjnego rozbudowywania rozdzielnicy poprzez np. kucie ścian, aby móc wstawić większą rozdzielnicę.
- Upewnij się, że wybrana przez Ciebie aparatura elektryczna jest przeznaczona do stosowania w Polsce i jest zgodna z obowiązującymi w naszym kraju normami. Nie powinno to być problemem, jeśli zaopatrujesz się w aparaturę w oficjalnych sklepach czy hurtowniach o dobrej renomie, ale w przypadku aparatury kupowanej np. za pośrednictwem popularnych portali aukcyjnych bądź z drugiej ręki zawsze sprawdź, czy dane urządzenie rzeczywiście posiada certyfikację na polski rynek.
- Zaopatrując się w elementy wyposażenia rozdzielnicy, staraj się, aby wszystkie pochodziły od tego samego producenta - najlepiej jednej z uznanych,rozpoznawalnych marek cieszących się dobrą opinią. Dzięki temu unikniesz potencjalnych problemów z kompatybilnością, będziesz też mieć pewność, że kupiona przez Ciebie aparatura została gruntownie przetestowana przed wypuszczeniem na rynek i będzie działać zgodnie z oczekiwaniami.
Podsumowanie
Powyższy poradnik potraktuj jedynie jako ogólne wskazanie właściwych praktyk i wypunktowanie kwestii, o których należy pamiętać podejmując się podłączenia rozdzielnicy elektrycznej. Nigdy też nie zapominaj, że każdy dom, mieszkanie, budynek gospodarczy czy obiekt przemysłowy to odrębny przypadek, który musi zostać potraktowany indywidualnie i będzie wymagał nieco innego zakresu przygotowań. W każdej instalacji jest np. inna liczba obwodów w sieci, liczba gniazd i punktów świetlnych czy inne potrzeby i wymagania w zakresie liczby i rodzaju zastosowanych zabezpieczeń.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami - chętnie udzielimy wyczerpujących odpowiedzi i wyjaśnimy wątpliwości.