Energetyków 15
20-468 Lublin
fax: -
Projektujemy, produkujemy, wykonujemy, malujemy DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT NASZYCH USŁUG
Projektujemy,
produkujemy, wykonujemy, malujemy
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT NASZYCH USŁUG
Materiały elektryczne   od czołowych producentów DOSTARCZAMY NAJLEPSZĄ JAKOŚĆ NA RYNKU
Materiały elektryczne
od czołowych producentów
DOSTARCZAMY NAJLEPSZĄ JAKOŚĆ NA RYNKU
Wygodne zakupy  przez sklep internetowy a w nim: <span>	indywidualny cennik, szybka dostawa, najlepsze ceny, kompleksowa obsługa</span>
Wygodne zakupy
przez sklep internetowy a w nim:
indywidualny cennik, szybka dostawa, najlepsze ceny, kompleksowa obsługa
Nasze oddziały w Polsce  jesteśmy dostępni w wielu miastach  serdecznie zapraszamy
Nasze oddziały w Polsce
jesteśmy dostępni w wielu miastach
serdecznie zapraszamy

Jak podłączyć rozdzielnicę elektryczną - przewodnik

Podłączanie rozdzielnicy - przygotowania

Zanim zabierzesz się za tworzenie i podłączanie rozdzielni elektrycznej, przygotuj zestaw odpowiednich narzędzi. Przede wszystkim potrzebne Ci będą narzędzia i sprzęt do montażu rozdzielnicy na ścianie bądź w przygotowanej wnęce: wiertarka, wkręty, kołki rozporowe, inne narzędzia ręczne. Przygotuj również narzędzia niezbędne do wykonywania połączeń elektrycznych wewnątrz rozdzielnicy, tzn. ściągacz izolacji, zaciskarkę tulejek, wkrętak dynamometryczny z zestawem odpowiednich końcówek, obcinaczki boczne, kombinerki, próbnik oraz śrubokręt płaski.

Pamiętaj, że do wykonania połączeń wewnątrz rozdzielnicy będą Ci także potrzebne odpowiednie przewody, które musisz dobrać zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie normami i przepisami. Nie zapomnij też o odzieży ochronnej i innych elementach ubioru (rękawice, okulary ochronne, kask itp.), które pozwolą Ci wykonać wszystkie prace związane z podłączaniem rozdzielnicy elektrycznej w bezpieczny sposób.

Jak podłączyć rozdzielnicę elektryczną krok po kroku

Przede wszystkim pamiętaj, że zawsze należy podłączać rozdzielnicę elektryczną zgodnie z istniejącym projektem, a wszelką aparaturę wewnętrzną musisz dobrać zgodnie z przewidywanymi parametrami obciążenia dla poszczególnych obwodów. Dobrze jest też uwzględnić ewentualny wzrost obciążenia dla każdego podłączanego obwodu w przyszłości.

Najlepiej powierzyć to zadanie elektrykowi posiadającemu odpowiednie, wymagane obowiązującymi normami branżowymi uprawnienia w zakresie projektowania instalacji elektrycznych. Również dobór rozdzielnicy, aparatury modułowej i poszczególnych zabezpieczeń oraz podłączenie przewodów warto zlecić wykwalifikowanemu specjaliście.

Jeśli jednak z różnych względów jest to niemożliwe, możesz spróbować zająć się podłączeniem rozdzielnicy na własną rękę, z zachowaniem odpowiednich standardów jakościowych i zgodnie z przepisami. Pamiętaj tylko, aby po zakończeniu prac, a przed rozpoczęciem użytkowania danej instalacji, bezwzględnie zlecić przeprowadzenie pomiarów i weryfikacji instalacji elektrykowi uprawnionemu do dopuszczenia jej do eksploatacji.

Krok 1 - montaż rozdzielnicy

Montując rozdzielnicę wewnątrz pomieszczenia pamiętaj, że:

rozdzielnica elektryczna musi być zamontowana na ścianie lub w odpowiednio przygotowanej wnęce zgodnie ze sztuką budowlaną i zachowaniem wymagań stawianych przez obowiązujące przepisy oraz normy;
rozdzielnica musi być umieszczona w miejscu suchym, w bezpiecznej odległości od istniejących instalacji gazowych i wodociągowych, a także w taki sposób, aby był do niej łatwy dostęp;
bezproblemowy dostęp do rozdzielnicy ma kluczowe znaczenie w przypadku, gdy np. dojdzie w budynku do awarii lub pożaru - w takiej sytuacji będziesz mieć możliwość szybko wyłączyć zasilanie, jeśli nie zadziałały zabezpieczenia wewnątrz rozdzielnicy;
montaż rozdzielnicy elektrycznej najlepiej przeprowadzić na wysokości pozwalającej osobie średniego wzrostu dosięgnąć do wnętrza. Przyjmuje się, że górna krawędź rozdzielnicy nie powinna znajdować się wyżej niż 2 metry, a dolna krawędź niżej, niż 50 cm od podłogi pomieszczenia, w którym rozdzielnica jest zamontowana. Jeśli rozdzielnica ma być umiejscowiona w narożniku pomieszczenia, powinna znajdować się co najmniej 30 cm od ściany bocznej.

Krok 2 - montaż aparatury wewnętrznej

Przewidziana projektem wewnętrzna aparatura modułowa musi być dobrana zgodnie z obowiązującymi normami oraz specyfiką danej instalacji elektrycznej.

Sam montaż zacznij od zdjęcia/wymontowania szyny DIN (o ile to możliwe), dzięki czemu znacznie usprawnisz sobie pracę. Zamontuj poszczególne moduły na szynie zgodnie z projektem, a następnie wykonaj pomiędzy nimi wszystkie niezbędne połączenia, używając odpowiednich przewodów.

Jeśli używasz szyny zbiorczej, nie zapomnij o wyłamaniu bądź wycięciu z szyny ząbka w taki sposób, aby nie zewrzeć przewodu fazowego z przewodem neutralnym w wyłączniku różnicowo-prądowym!

Po osadzeniu szyny DIN wewnątrz rozdzielnicy podłącz przewody zasilające oraz przewody przeznaczone do poszczególnych obwodów, dbając o to, by wszystkie połączenia zostały wykonane zgodnie z projektem, obowiązującymi przepisami i aktualną wiedzą techniczną.

Krok 3 - weryfikacja poprawności połączeń

W każdym przypadku po zamontowaniu aparatury musisz koniecznie sprawdzić, czy wszystkie połączenia pomiędzy aparaturą wewnątrz rozdzielnicy oraz pozostałe podłączenia są wykonane poprawnie, z użyciem odpowiednich przewodów i/lub kabli, a także z zachowaniem wskazówek producenta poszczególnych elementów.

Zwróć uwagę na to, że w przypadku dokręcania śrub zastosowanej aparatury modułowej konieczne jest użycie odpowiednich narzędzi (wkrętaków dynamometrycznych), ponieważ przekłada się to na bezpieczeństwo całej instalacji i samej rozdzielnicy oraz prawidłowość jej pracy!

Krok 4 - oddanie rozdzielnicy do użytku

Pamiętaj, że nawet jeśli rozdzielnica została wykonana przez Ciebie zgodnie z projektem, zawsze dobrym pomysłem jest przekazanie zarówno rozdzielnicy, jak i całej instalacji elektrycznej do sprawdzenia, opomiarowania i weryfikacji poprawności działania w warunkach rzeczywistych wykwalifikowanemu specjaliście, posiadającemu stosowne uprawnienia i profesjonalny sprzęt pomiarowy. Po wykonaniu niezbędnych pomiarów i sprawdzeniu poprawności działania oraz zgodności z obowiązującymi przepisami, warto zadbać o to, by specjalista sporządził protokół odbiorczy i podpisał go, dzięki czemu zyskasz dokument potwierdzający, że rozdzielnica w momencie oddawania do użytku działa poprawnie i zgodnie z przyjętymi założeniami projektowymi.

Podłączanie rozdzielnicy elektrycznej - o czym jeszcze pamiętać?

Poniżej znajdziesz kilka porad dotyczących szeroko rozumianego podłączania rozdzielnic elektrycznych. Przygotowaliśmy je w oparciu o doświadczenie naszych specjalistów oraz najlepsze praktyki branżowe.

 1. Podczas wykonywania połączeń wewnątrz rozdzielnicy niezwykle ważne jest unikanie naprężenia przewodów ze względu na rozszerzalność materiałową metalu, z którego są one wykonane. Podczas pracy rozdzielnicy przewody stale się kurczą i wydłużają, co przy braku odpowiedniego zapasu może doprowadzić do obluzowania się jednego z nich i wysunięcia z aparatu. Z tego względu wewnątrz rozdzielnicy staraj się stosować przewody typu linka, a nie drut - dzięki temu będziesz mieć mniej problemów z pozostawieniem zapasu i szybciej zakończysz podłączanie.
 2. Zawsze zadbaj też o to, aby wewnątrz rozdzielnicy zachować jak najlepszy obieg powietrza w celu odprowadzenia jak największej ilości ciepła powstającego w trakcie pracy aparatury rozdzielczej. Co równie istotne, upewnij się, że podłączona przez Ciebie rozdzielnica pracuje w zakresie temperatur wskazanych przez producenta jako nominalne - w przeciwnym wypadku (np. gdy rozdzielnica będzie pracować w bardzo niskich lub bardzo wysokich temperaturach otoczenia) wyłączniki nadprądowe nie będą działać prawidłowo.
 3. Podłączając rozdzielnicę samodzielnie, w pierwszej kolejności zadbaj o trwałość poszczególnych podłączeń, ich funkcjonalność oraz bezpieczeństwo i zgodność z obowiązującymi przepisami. Ewentualna estetyka wnętrza rozdzielnicy nie ma większego znaczenia z praktycznego punktu widzenia, zwłaszcza jeśli w konsekwencji miałoby ucierpieć bezpieczeństwo bądź funkcjonalność rozdzielnicy.
 4. Bardzo dobrą praktyką jest takie dobieranie wielkości montowanej rozdzielnicy, aby po zamontowaniu aparatury modułowej przeznaczonej do bieżącej obsługi danej instalacji elektrycznej, wewnątrz pozostało jeszcze około 20% miejsca na ewentualną rozbudowę rozdzielnicy w przyszłości. Dzięki takiemu podejściu unikniesz konieczności późniejszego inwazyjnego rozbudowywania rozdzielnicy poprzez np. kucie ścian, aby móc wstawić większą rozdzielnicę.
 5. Upewnij się, że wybrana przez Ciebie aparatura elektryczna jest przeznaczona do stosowania w Polsce i jest zgodna z obowiązującymi w naszym kraju normami. Nie powinno to być problemem, jeśli zaopatrujesz się w aparaturę w oficjalnych sklepach czy hurtowniach o dobrej renomie, ale w przypadku aparatury kupowanej np. za pośrednictwem popularnych portali aukcyjnych bądź z drugiej ręki zawsze sprawdź, czy dane urządzenie rzeczywiście posiada certyfikację na polski rynek.
 6. Zaopatrując się w elementy wyposażenia rozdzielnicy, staraj się, aby wszystkie pochodziły od tego samego producenta - najlepiej jednej z uznanych,rozpoznawalnych marek cieszących się dobrą opinią. Dzięki temu unikniesz potencjalnych problemów z kompatybilnością, będziesz też mieć pewność, że kupiona przez Ciebie aparatura została gruntownie przetestowana przed wypuszczeniem na rynek i będzie działać zgodnie z oczekiwaniami.

Podsumowanie

Powyższy poradnik potraktuj jedynie jako ogólne wskazanie właściwych praktyk i wypunktowanie kwestii, o których należy pamiętać podejmując się podłączenia rozdzielnicy elektrycznej. Nigdy też nie zapominaj, że każdy dom, mieszkanie, budynek gospodarczy czy obiekt przemysłowy to odrębny przypadek, który musi zostać potraktowany indywidualnie i będzie wymagał nieco innego zakresu przygotowań. W każdej instalacji jest np. inna liczba obwodów w sieci, liczba gniazd i punktów świetlnych czy inne potrzeby i wymagania w zakresie liczby i rodzaju zastosowanych zabezpieczeń.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami - chętnie udzielimy wyczerpujących odpowiedzi i wyjaśnimy wątpliwości.