Energetyków 15
20-468 Lublin
fax: -
Projektujemy, produkujemy, wykonujemy, malujemy DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT NASZYCH USŁUG
Projektujemy,
produkujemy, wykonujemy, malujemy
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT NASZYCH USŁUG
Materiały elektryczne   od czołowych producentów DOSTARCZAMY NAJLEPSZĄ JAKOŚĆ NA RYNKU
Materiały elektryczne
od czołowych producentów
DOSTARCZAMY NAJLEPSZĄ JAKOŚĆ NA RYNKU
Wygodne zakupy  przez sklep internetowy a w nim: <span>	indywidualny cennik, szybka dostawa, najlepsze ceny, kompleksowa obsługa</span>
Wygodne zakupy
przez sklep internetowy a w nim:
indywidualny cennik, szybka dostawa, najlepsze ceny, kompleksowa obsługa
Nasze oddziały w Polsce  jesteśmy dostępni w wielu miastach  serdecznie zapraszamy
Nasze oddziały w Polsce
jesteśmy dostępni w wielu miastach
serdecznie zapraszamy

Jak prawidłowo obliczyć zużycie prądu?

Nieustanny wzrost kosztów energii elektrycznej i coraz wyższe rachunki za prąd skłaniają wielu Polaków do poszukiwania potencjalnych oszczędności poprzez efektywniejsze zarządzanie zużyciem energii. W praktyce oznacza to obliczanie zużycia prądu przez znajdujące się w naszych domach i mieszkaniach urządzenia elektryczne i podejmowanie decyzji co do sposobu wykorzystania tych, których pobór mocy w największym stopniu podnosi miesięczne rachunki. W tym artykule opisujemy, jak obliczyć zużycie prądu, podajemy wzór na dokładne wyliczenie poboru prądu i wskazujemy, do czego jeszcze takie obliczenia mogą okazać się przydatne.

Jak obliczyć pobór prądu - podstawowe informacje

Aby wiedzieć, jak obliczyć zużycie prądu urządzenia, konieczna jest znajomość kilku pojęć i nazw jednostek stosowanych podczas takich wyliczeń. Są to:

 • wat (W) - jest to podstawowa jednostka mocy, powszechnie stosowana do określania np. mocy standardowych żarówek czy konkretnych urządzeń elektrycznych używanych w gospodarstwach domowych;
 • kilowat (kW) - jednostka mocy, która wynosi 1000 watów (1 kW = 1000 W);
 • kilowatogodzina (kWh) - to jednostka energii, w której wyrażane jest zużycie prądu w czasie. 1 kWh to ilość energii, którą zużywa urządzenie elektryczne o mocy 1000 watów, pracujące nieprzerwanie przez 1 godzinę. W kilowatogodzinach podawane jest na rachunkach ilość energii zużywanej przez gospodarstwa domowe.

W tym miejscu dodajmy, że w niektórych przypadkach dostawcy energii elektrycznej podają na wystawianych fakturach wartość rocznego zużycia prądu, a w przypadku rozliczeń miesięcznych, liczbę zużytych kilowatogodzin w skali miesiąca. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy dostawca zamieszcza te dane na wystawianych rachunkach.

Można również odczytać dane co do pobranej energii bezpośrednio z licznika, jednak w tym przypadku uzyskamy wyłącznie informacje zbiorcze, które wprawdzie pozwolą oszacować łączna koszty zużytego prądu, jednak nie pomogą w identyfikacji urządzeń pobierających najwięcej prądu w skali doby lub miesiąca.

Z tego względu w dalszej części artykułu pokazujemy, jak obliczyć energię elektryczną zużywaną przez sprzęt AGD i inne urządzenia bez korzystania z licznika ani sprawdzania faktur za prąd.

Obliczanie zużycia energii elektrycznej - wzór

Podstawowy wzór na pobór prądu przez urządzenie elektryczne jest następujący:

zużycie prądu = moc urządzenia * czas pracy urządzenia

Przekładając to na zapis przy użyciu opisanych powyżej jednostek, wzór na zużycie prądu przez np. grzejnik elektryczny mający pobór mocy 1900 W i działający przez 2 godziny w ciągu dnia, wyglądałby w taki sposób:

1,9 kW * 2 h = 3,8 kWh

I to właśnie z tego wzoru należy korzystać podczas obliczania zużycia energii przez urządzenia działające w naszych domach.

Jak obliczyć zużycie prądu - poradnik krok po kroku

Poniżej opisujemy, jak obliczyć zużycie energii w domu czy mieszkaniu, bazując na informacjach znajdujących się zarówno na samych urządzeniach, jak i na wiedzy co do sposobu oraz długości użytkowania każdego sprzętu zasilanego elektrycznością.

Krok 1 - zbierz dane o urządzeniach

To najważniejszy krok, który należy wykonać dokładnie i rzetelnie, ponieważ pominięcie nawet jednego urządzenia przełoży się na błąd w wyliczeniach. Szczególną uwagę należy zwrócić na mniejsze sprzęty, które działają cały czas (jak np. router internetowy) albo są mało oczywiste (żarówki i inne elementy oświetlenia), ponieważ łatwo je przeoczyć.

Krok 2 - oblicz zużycie energii przez poszczególne urządzenia

Aby obliczyć zużycie energii przez pojedyncze urządzenie, należy skorzystać z podanego wcześniej wzoru, tzn.:

zużycie energii (kWh) = moc urządzenia (kW) * czas pracy (h)

Co istotne, dla każdego urządzenia trzeba wykonać osobne obliczenia, a następnie zapisać uzyskany wynik. Bardzo ważne jest przy tym, by dla wszystkich urządzeń przyjąć tę samą skalę, czyli np. obliczenia wykonywać w przeliczeniu na dobę.

Przykładowo, opisywany wcześniej grzejnik elektryczny zużywałby w ciągu doby 3,8 kWh (1,9 kW * 2 h = 3,8 kWh).

Najlepiej do takich zapisów sprawdza się tabela w arkuszu kalkulacyjnym, która w przejrzysty sposób będzie pokazywać wszystkie wartości i będzie znacznym ułatwieniem podczas kolejnego kroku.

Krok 3 - zsumuj uzyskane wyniki dla wszystkich urządzeń

Po obliczeniu zużycia energii przez każde urządzenie należy zsumować wszystkie wyniki, aby uzyskać całkowite zużycie prądu w danym okresie czasu (np. na dobę). Mając te informacje, można już wykonywać obliczenia dla dłuższych okresów, jak miesiąc czy rok, należy jednak przy tym wziąć pod uwagę, że niektóre z urządzeń są wykorzystywane jedynie okresowo (jak choćby grzejnik elektryczny), więc podczas wyliczania zużycia prądu dla dłuższych okresów czasu trzeba ten fakt koniecznie uwzględnić, aby uzyskać prawidłowy i nieprzekłamany wynik.

Obliczanie zużycia prądu - na co zwrócić uwagę?

Poza podkreślonym powyżej okresowym charakterem wykorzystania niektórych urządzeń domowych warto mieć na uwadze jeszcze kilka istotnych kwestii, które mogą wpływać na prawidłowość wykonywanych wyliczeń. Są to:

 • pobór prądu przez urządzenia w trybie uśpienia (standby) - zazwyczaj wartości te są minimalne, jednak są mierzalne i w skali roku mogą już przekładać się na określone koszty. Dotyczy to nie tylko telewizorów, odbiorników radiowych czy monitorów. Także podłączone na stałe ładowarki itp. mogą generować pewne koszty;
 • zmienny pobór prądu przez niektóre sprzęty AGD - dobrym przykładem są np. odkurzacze, żelazka, miksery czy suszarki do włosów, które w zależności od trybu pracy albo ustawionej mocy pobiorą więcej bądź mniej prądu. Warto mieć tę kwestie na uwadze podczas wykonywania obliczeń.
  Jak ograniczać koszt zużycia prądu?

Kiedy już mamy wyliczenia dla wszystkich urządzeń w domu, dość łatwo można zidentyfikować te, które najbardziej podnoszą miesięczne rachunki za prąd. Ponieważ jednak nie z każdego takiego sprzętu można zrezygnować, warto rozważyć różne alternatywy - np. wymianę lodówki na bardziej energooszczędną, wymianę standardowych żarówek na świetlówki LED albo całkowite odłączanie od sieci rzadko używanych urządzeń.